قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / اینترنت بانک یا همراه بانک ؟ کدام بهتر است ؟

اینترنت بانک یا همراه بانک ؟ کدام بهتر است ؟

اینترنت بانک یا همراه بانک ؟ کدام یک بهتر هستند ؟

 

اینترنت بانک یا همراه بانک ؟ این سوالی است که در سال های اخیر و با توسعه ی تجارت الکترونیک ذهن بسیاری از ما را درگیر خود کرده است. همانطور که در مقالات قبلی بیان کردیم هر یک از این روش های تجارت الکترونیک مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما گاهی بسته به شرایط موجود ممکن است مزایای یکی بر دیگری ارجعیت پیدا کند و ما را ملزم به استفاده از خود کند.

 

فرض بر برتری بانکداری اینترنتی

در ابتدا فرض را بر برتری بانکداری اینترنتی گذاشته و به بررسی علل برتری آن می پردازیم. اگر انتخاب یک مشتری از میان روش های مختلف بانکداری الکترونیک، بانکداری اینترنتی ( اینترنت بانک ) باشد و نه اینترنت همراه، با علل احتمالی مختلفی مواجه خواهیم شد.

به طور مثال ممکن است که شغل کاربر یک شغل اینترنتی باشد و به طور مداوم در حال استفاده از وب سایت ها باشد، پس ترجیحا بانکداری اینترنتی را انتخاب می کند، و یا اینکه به استفاده از این سیستم عادت داشته باشد و دلیلی برای تغییر تکنولوژی خود نداشته باشد، که علت آن چیزی جز نداشتن آگاهی کافی نخواهد بود. اما ممکن است که کاربر روش های استفاده از نرم افزارهای موبایلی را بلد نباشد، یا اینکه گوشی تلفن همراهش قابلیت استفاده از این تکنولوژی را نداشته باشد و در آخر اینکه از مزایای بانکداری همراه بی اطلاع باشد و یا نسبت به این تکنولوژی و امنیت آن بدبین باشد.

 

فرض بر برتری بانکداری همراه

اما اگر بانکداری همراه را به عنوان روش برتر معرفی کنیم دلایلی زیاد و توجیه کننده ای برای این انتخاب وجود خواهد داشت. چرا که این روش بر اساس تکنولوژی های مدرن و امن ایجاد و به کار گرفته شده است، و عوامل زیادی در تامین امنیت و همچنین سهولت استفاده از آن دخیل می باشد. به طور مثال یکی از پرطرفدارترین روش های پرداختی همراه بانک استفاده از USSD است.

 

USSD

که این روش به نسبت روشی که نیاز به استفاده از اینترنت دارد، کاربران بیشتری را جذب خود کرده است، زیرا بستر های اینترنتی موجود در کشور ما بسترهای مناسب و پرسرعتی نیستند، همچنین استفاده از این روش بسیار سریع و آسان است، و کاربران در قبال استفاده از آن هزینه کمتری را متقبل خواهند شد. به طوری که کاربران برای استفاده از آن نه نیازی به پرداخت هزینه تلفن و اینترنت دارند و نه نیاز به داشتن دانش و اطلاعات خاصی دارند. و به این خاطر می گوییم سریع است که کاربران به محض ارسال کد USSD بازخورد می گیرند و وضعیت پیام ارسالی و پاسخ آن خیلی سریع مشخص می شود، به طوری که اگر امکان برقراری ارتباط وجود نداشته باشد کاربر بدون معطلی متوجه آن می شود و در صورت پاسخ دهی مثبت، سریعا فعالیت خود را انجام می دهد.

 

نرم افزار های موبایلی

البته لازم به ذکر است که این روش، بنا به دلایل امنیتی و … محدودیت هایی هم دارد، و بسیاری از کارها مانند نقل و انتقالات بانکی و … را نمی توان از این طریق انجام داد، و همین جاست که کاربران احساس نیاز به فضای بانکی همراه بهتری را در خود می یابند و بسیاری از آن ها به نرم افزارهای همراه بانک روی می آورند. این نرم افزارها که بر پایه اینترنت کار می کنند، نسبت به اینترنت بانک، دارای مزایایی از جمله عدم نیاز به دانش گسترده، استفاده از اینترنت همراه، امنیت بالاتر محیط اپلیکیشن نسبت به فضای گسترده وب، استفاده سریع و در همه جا و … دارند.

نتیجه

در پایان و با جمع بندی مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید که استفاده از همراه بانک به دلیل امنیت بیشتر، سهولت استفاده، استفاده در هر مکان و زمان، و موارد دیگری که به آن ها اشاره کردیم بسیار مناسب تر از استفاده از اینترنت بانک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + نوزده =