قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / بانک یا صندوق قرض الحسنه ؟ کدام بهتر است ؟

بانک یا صندوق قرض الحسنه ؟ کدام بهتر است ؟

بانک یا صندوق قرض الحسنه ؟ کدام بهتر است؟

بانک یا صندوق قرض الحسنه ؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است که شاید بارها و بارها ذهن خیلی از ما را درگیر خود کرده باشد. اما برای دادن پاسخی مناسب به این سوال، بایستی ابتدا به ماهیت هر یک از آن ها بپردازیم و سپس با مقایسه آن ها نتیجه گیری کنیم.

 

صندوق قرض الحسنه

صندوق قرض الحسنه یک شخص حقوقی مالی است، که در راستای تامین سرمایه و یا اختصاص تسهیلات برای مراجعه کنندگان فعالیت می کند. مراجعه کنندگان برای دریافت تسهیلات صندوق های قرض الحسنه، ملزم به افتتاح حساب و سپرده گذاری در این موسسات هستند.
هدف صندوق های قرض الحسنه در حقیقت اعطای وام بدون بهره به متقاضیان کم بضاعت می باشد، و بازپرداخت وام ها تنها همراه با مبلغی بابت کارمزد مبلغ تسهیلات صورت می گیرد، که بر عهده متقاضی گیرنده وام می باشد.
این وام ها که به منظور کمک هزینه های مالی و برای مواردی مانند تامین جهیزیه، کمک هزینه تحصیلی یا موارد دیگر پرداخت می شوند، معمولا شامل مبالغ سنگینی نیستند و سپرده گذارانی که از این تسهیلات استفاده می کنند، به طور معمول در بازپرداخت دچار مشکل نخواهند شد.

 

صندوق های قرض الحسنه خانوادگی

این صندوق های قرض الحسنه، همانطور که از نامشان پیداست توسط جمعی از افراد دوست، همکار و یا فامیل شکل می گیرد، که در بازپرداختشان معمولا حتی کارمزد هم محاسبه نمی شود، و مبالغ وام از مبالغ وام های موسسات صندوق های قرض الحسنه کمتر است، از مزایای این نوع صندوق ها می توان به این مورد اشاره کرد که به دلیل بنا شدن آن بر پایه اعتماد و رفاقت، برای اعضا ولو اینکه دچار مشکل بازپرداخت هم بشوند مشکل بزرگی پیش نخواهد آمد.

 

بانک ها
بانک ها به آن دسته از موسسات مالی اطلاق می شوند که با هدف تامین سرمایه موسسه وسهامداران اقدام به پرداخت تسهیلات به متقاضیان می نماید. متقاضیان دریافت وام از بانک ها هم بایستی مانند متقاضیان دریافت وام از صندوق های قرض الحسنه، در ابتدای کار اقدام به افتتاح حساب و سپرده گذاری در این موسسات بنمایند.
این موسسات که هدفی تجاری و اقتصادی را در برنامه کاری خود دارند، دادن تسهیلات و وام با مبالغی بیشتر از مبلغ تسهیلات صندوق قرض الحسنه و تا سقف ارقام بالا را در دستور کار خود دارند، اما این موسسات برعکس صندوق قرض الحسنه وام های خود را نه تنها به افراد کم بضاعت نمی دهند، بلکه برای اعطای وام به سپرده گذاران ابتدا از توان مالی آن ها برای بازپرداخت مبلغ وام اطمینان کسب می کنند و سپس وام یا تسهیلات مورد نظر را به سپرده گذاران پرداخت می کنند.

 

نتیجه گیری؛ بانک بهتر است یا قرض الحسنه؟
با توجه به مطالب بالا و شرایط و اهداف هریک از این موسسات می توان به این نتیجه رسید که نمی توان به طور قطع گفت که کدام یک از ان ها برتر از دیگری هستند، اما بسته به شرایط و نیاز ما و با توجه به ویژگی های هر یک از این موسسات، تصمیم نهایی برای انتخاب بر عهده خودمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + هفت =