قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / جدید ترین فناوری ها در دنیای بانک ها

جدید ترین فناوری ها در دنیای بانک ها

جدید ترین فناوری ها در دنیای بانک ها

سیستم بانکداری هم، همیشه مانند بقیه علوم و اصناف گوش به زنگ تکنولوژی های جدید بوده است و امروزه با توجه به نقش پررنگ تکنولوژی در زندگی مردم و همچنین ضرورت پیشرفت این سیستم همگام با نیازهای روز ملزم به پیگیری مداوم فناوری های نوین و پیدا کردن راه کار هایی فناوری محور برای استفاده در این سیستم مهم می باشد.

مشکلاتی که ممکن بود در صورت عدم پیشرفت نظام بانکداری همگام با تکنولوژی، گریبان گیر مردم شود ، حتی تصورش هم ما را به وحشت می اندازد. بنابراین قطعا فناوری در زمینه سیستم بانکداری یکی از مهمترین ارکان این نظام به شمار می آید.
اگر بخواهیم به جدیدترین فناوری های روز در سیستم بانکی نگاهی داشته باشیم می توانیم از بیومتریک یا روش های زیستی سنجی شروع کنیم.

بیومتریک

هرچند که استفاده از این روش منوط به حضور افراد است، اما یکی از بهترین راه کار های ارائه شده برای تامین امنیت حساب های بانکی به شمار می آید، چرا که در این روش حتی اگر سارقان به اطلاعات حساب افراد هم دسترسی داشته باشند، باز هم امکان دسترسی به حساب را نخواهند یافت زیرا نیاز به تشخیص اطلاعات هویتی افراد با استفاده از دستگاه بیومتریک می باشد.

تکنولوژی آیبیکن

کشورهای دارای فناوری های بانکی، به تازگی از تکنولوژی دیگری برای ایجاد یک فناوری جدید برای استفاده در سیستم های بانکی استفاده کرده اند.

بانک جرج سنت استرالیا با استفاده از تکنولوژی آیبیکن در شعب بانکی سیدنی اقدام به ایجاد تعامل و ارتباط بیشتر با مشتریان خود کرده است، در این روش به محض ورود یک مشتری به شعبه بانکی علاوه بر پیام خوش آمد گویی اطلاعات مفید و خاصی هم از طریق بیکن به تلفن همراه مشتریان ارسال می شود. قصد مسئولین این بانک از استفاده از این تکنولوژی اجرای ساده تر و سریع تر برخی امورات بانکی و همچنین واقف شدن بر نیازهای مشتریان می باشد.

 

تکنولوژی Blockchain

تکنولوژی Blockchain طوری تنظیم شده است که با استفاده از آن می توان نظام بانکی و خدمات مالی را اساسا تغییر داد. این تکنولوژی مدیریت مالی را از یک قدرت مرکزی به یک شبکه وسیع رایانه متمرکز می کند. و معاملات مالی را به بسته های رمزگذاری شده یا “بلوک ها” تقسیم می کند که پس از آن به زنجیره ای از کدهای رایانه ای تبدیل می شوند و برای افزایش امنیت سایبری رمزگذاری می شوند. از آنجا که این تکنولوژی توانایی بهبود بخشیدن به جنبه های مختلف بانکداری را دارد و اساس دیگر گرایش های تکنولوژی بانکی مانند بیت کوین است، دیگر این مسئله مهم نیست که آیا Blockchain صنعت بانکی را تغییر خواهد داد یا نه.

ارتقاء دستگاه های خودپرداز

سیستم های خودپرداز، زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ معرفی شدند، سیستم بانکی را تغییر دادند. انقلاب بعدی در دستگاه های خودپرداز احتمالا شامل پرداخت های بدون تماس می شود، که تا حد زیادی شبیه Apple Pay یا Google Wallet خواهند بود، و به زودی مشتریان می توانند با استفاده از گوشی هوشمندشان معاملات ATM را بدون تماس انجام دهند.
روش ها و تکنولوژی های دیگری هم وجود دارند، که در این مقاله مجال برای بیان نیافتند. و در مقاله های بعد به آن ها خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =