قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / خودپرداز ها و آینده آنها

خودپرداز ها و آینده آنها

خودپرداز ها و آینده آنها

 

اولین خودپرداز

حدود ۵۰ سال پیش، درست زمانی که رفت و آمد مردم به بانک ها برای دریافت وجوه نقدشان، تبدیل به یک امر عادی و غیرقابل تغییر شده بود، ظهور دستگاهی که پول نقد توزیع می کرد موجب پدیدار شدن انقلابی عظیم در سیستم بانکی دنیا شد. کمدین معروف بریتانیایی، اولین شخصی بود که در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ از دستگاه خودپرداز استفاده کرده، و موفق به دریافت پول نقد شد.

 

خودپرداز ها بعد از نیم قرن زندگی

اکنون با گذشت ۵۲ سال از زمان اختراع این دستگاه، و گذشت ۵۰ سال از اولین استفاده آن، تعداد خودپرداز های موجود در دنیا به رقمی بیش از ۳ میلیون دستگاه می رسد. که بیشترین آن، منسوب به کره جنوبی و کمترین تعداد منسوب به افغانستان می باشد. و حتی در پایگاه امریکایی قطب جنوب هم یک دستگاه خودپرداز وجود دارد. اما با پیشرفت تکنولوژی و پدید آمدن سیستم های مالی اینترنتی و تلفنی، و کاهش میزان استفاده از این دستگاه ها، تعداد دستگاه های خودپرداز در برخی از کشور ها رو به کاهش است.

بانک بارکلیز اخیرا اعلام کرده است که با استفاده از سرویس تلفنی بانکی بدون تماس در انگلستان، به مشتریان خود این امکان را می دهد که استفاده از کارت های اعتباری و خودپردازها را کنار بگذارند. این کاری بود که بانک ANZ استرالیا با ارائه قابلیت شیر ​​و پین از سال ۲۰۱۵ به مصرف کنندگان خود، انجام داده است. که نتیجه آن دسترسی امن ، قابل اعتماد و راحت تر به نقدینگی بود.

مرگ خودپردازها

با این وجود، به نظر نمی رسد که عمر دستگاه های عابر بانک در سال های پیش رو به طور کلی به اتمام برسد، بلکه فقط این امکان وجود دارد که همه یا بخشی از خدمات این دستگاه ها، با توجه به تکنولوژی های موجود و تقاضای مردم تغییر کند. به طور مثال، بسیاری از بانک های بزرگ دنیا در حال مجهز کردن دستگاه های ATM خود، به تکنولوژی هایی هستند که امکان انجام عملیات بانکی را بدون نیاز به استفاده ازکارت های بانکی تامین می کند. روند کار این سیستم ها به این صورت است که، دسترسی به دستگاه خودپرداز به جای کارت های بانکی با یک برنامه تلفن همراه صورت می گیرد. با این اوصاف، پیش بینی می شود که کارمندان پشت باجه بانک ها، جای خود را به تکنولوژی ها و امکانات جدید خودپردازها بدهند، و تنها برای مشاوره های مالی مورد استفاده قرار بگیرند.

تکنولوژی منحصر به فرد دیگر، تکنولوژی مربوط به عابر بانک ها دارای سیستم بیومتریک است. با استفاده از این تکنولوژی، امنیت اطلاعات و معاملات کاربران تا سطح بالایی افزایش پیدا می کند. زیرا با استفاده از سیستم بیومتریک بجای استفاده از مرز عبور، مشخصات فیزیکی بدن انسان مورد اسکن و مقایسه قرار می گیرد، و برعکس سیستم های دارای رمز عبور که امکان دسترسی به رمز عبور توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات نرم افزاری وجود دارد، امکان دسترسی هک وجود نخواهد داشت، زیرا DNA افراد قابل جعل نیست. اما مساله ای که وجود دارد این است که هزینه نصب سیستم بیومتریک بسیار زیاد است، چرا که نیازمند نصب قطعات سخت افزاری می باشد، اما نصب نرم افزار های بانکی یک کار نرم افزاری است، و بانک ها هزینه های کمتری را متقبل خواهند شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 5 =