قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / درباره ما

درباره ما

در ايران هنوز ضرورت بانکداری اينترنتی (بانکداری الکترونیکی) از سوی مردم و مشتريان بانکها به عنوان يک ضرورت و نياز حياتی مطرح نشده است و مشتريان بانکها ترجيح می دهند با سيستم سنتی، امور بانکی خود را انجام دهند تا از طريق اينترنت. شايد دليل اين امر، عدم امنيت و نگرانی از اين موضوع باشد که سيستمهای جديد با اينکه کارايی بالايی دارند اما استفاده از آنها، امنيت حسابهايشان را دچار اختلال می کند.

قابليتهای بانکداری اينترنتی بسيار گسترده و نامحدود بوده که از آن جمله میتوان به ايجاد بانکهای مجازی، ايجاد پول الکترونيک، کاهش هزينه های معاملات، در اختيار قرار دادن اطلاعات کامل و بی نقص به مشتريان، کمترين نياز به حضور فيزيکی در بانک، در دسترس بودن خدمات بانکداری الکترونيک در تمامی ساعات شبانه روز و بسياری موارد ديگر اشاره کرد که تمامی آنها باعث می شود معاملات بانکی با کمترين هزينه و خطر و حداقل تماس ديداری و شنيداری و حداکثر بازدهی انجام شود که به نظر میرسد در فرهنگسازی و آموزش عمومی مردم در اين حوزه، ضعف وجود دارد.

 

مزایای بانکداری الکترونیکی

مزایای بانکداری الکترونیک را می‌توان از دو جنبه مشتریان و مؤسسات مالی مورد توجه قرار داد:از دید مشتریان می‌توان به صرفه‌جویی درهزینه‌ها، صرفه‌جویی در زمان و دسترسی به کانال‌های متعدد برای انجام عملیات مختلف بانکی را نام برد.  از دیدگاه مؤسسات مالی، می‌توان به ویژگی‌هایی چون ایجاد و افزایش شهرت بانک‌ها در ارایه نوآوری، حفظ مشتریان علیرغم تغییرات مکانی بانک‌ها، ایجاد فرصت‌ برای جست‌وجوی مشتریان جدید در بازارهای هدف، گسترش محدوده جغرافیایی فعالیت و برقراری شرایط رقابت کامل اشاره کرد…

مزایای بانکداری اینترنتی بسیار زیاد و چشمگیر است و گواه این مدعا نیز گرایش روزافزونی است که به این نوع بانکداری نشان داده می‌شود. قابلیت‌های این بانکداری بسیار گسترده و نامحدود بوده و فقط به امکان ایجاد بانکهای مجازی و پول الکترونیکی محدود نمی‌شود. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:افزایش دقت و سلامت کاری را می توان از ویژگی های بانکداری الکترونیکی و رضایت مندی مشتریان بانک ها برشمرد و جلوگیری از اختلاس یکی از  پدیده‌‏هایی است که با این سیستم حل خواهد شد.

کاهش هزینه‌‏ها

بانکداری الکترونیکی می‌‏تواند در جهت کاهش هزینه‌‏های دولت ومشتریان  قدم‌‏های موثری بردارد کاهش نقل و انتقال اسکناس به صورت مستقیم ،در جهت بهداشت عمومی موثر است طبق آمار به دست آمده سالانه ۳/۷ میلیاردبرگ اسکناس در کشور در جریان است که با توجه به جمعیت ۷۰ میلیون در کشور ما، سرانه هر نفر ۱۰۰ برگ اسکناس می‌‏شود که این رقم در بین کشورهای صنعتی برای هر نفر ۱۲ تا ۱۶ برگ اسکناس و حتی در کشورهایی مانند هند و پاکستان بین ۴۰ تا ۵۰ برگ اسکناس است.وجود تعداد برگ‌‏های اسکناس در کشور ما نشان دهنده نبود بانکداری الکترونیک است.

سالانه حدود ۱۲۰ میلیارد ریال بابت تفکیک و جمع آوری این اسکناس‌‏ها در کشور هزینه می‌‏شود که اگر بخشی از این هزینه صرف توسعه بانکداری الکترونیک شود بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.  بانک‌‏ها نیز با کاهش مراجعین، کاهش هزینه های سربار اداری، کاهش عملیات بانک‌‏ها می‌‏توانند در سرویس‌‏دهی مناسب به مشتریان قدم‌‏های بسیاری موثری بردارند.جلوگیری از اختلاس یکی از پدیده‌‏هایی است که با این سیستم حل خواهد شد.

مشکلات بانکداری سنتی

یکی از مشکلات اساسی بانکداری سنتی محدودیت زمان انجام فعالیت های بانکی و محدود شدن مشتریان به دریافت خدمات بانکی درچارچوب زمان کوتاه فعالیت بانکها است در صورتی که بانکداری جدید (بانکداری الکترونیکی) فاقد محدودیت زمانی می باشد ویکی دیگراز محدودیتها تعطیل شدن بانکها درروزهای آخرهفته یا روزهای تعطیل رسمی است درصورتی که با گسترش اینترنت ورواج بانکداری درمحیط الکترونیکی به بانکداری الکترونیکی گسترش یافت آنان در این چهارچوب می توانند در زمان دلخواه از طریق رایانه ، تلفن همراه،تلفن،خودپرداز وغیره ازخدمات بانکی بهره مند شوند.

در بانکداری سنتی دریافت خدمات به مشتریان محدود بود برای مثال این بانکها در طول شبانه روز تنها ۸ ساعت خدمات بانکی ارائه می دادند و همچنین ایام تعطیلات رسمی و تعطیلات آخر هفته مشکلاتی را برای مشتریان بوجود می آورند اما با رواج بانکداری الکترونیکی مشکل اصلی محدودیت زمانی و مکانی استفاده از خدمات بانکی مرتفع شده است.

یکی دیگر از مشکلات نظام بانکداری سنتی افتتاح حساب به ویژه در روزهای پایان ماه و یا پایان سال بود که مشتریان با اتلاف وقت فراوان، عدم امکان افتتاح حساب و واریز وجوه افتتاح حساب مواجه بودند. امروزه در سیستم بانکداری اینترنتی مشتریان می توانند در هر لحظه به گشایش حساب اقدام کنند و وجه لازم برای گشایش حساب را از حساب دیگر خود، به حساب جدید انتقال دهند.

در نظام بانکداری سنتی مشتریان برای پرداخت قبض های مختلف از قبیل قبض های آب و برق، تلفن و گاز و اقساط باید در زمانهای معین و در روزهای معین به بانک مراجعه کنند. ولی امروزه مشتریان از طریق اینترنت و با وارد ساختن شماره اشتراک و شماره برگ قبض خود می توانند وجه قبض را از حساب خود به حساب بانک یا شرکت صاحب قبض انتقال دهند. در حقیقت از این طریق مشکلات پرداخت حل شده و جریمه های ناشی از تاخیر در پرداخت وجوه قبوض کاهش یافته است.

 

هدف ما

بانکداری الکترونیکی نقش عمده ای در ایجاد رفاه مشتریان، کاهش هزینه های حاصل از آن و همچنین صرفه جویی در وقت مردم جامعه را در بردارد و با توجه به نیاز مشتریان و همچنین عدم آشنایی کامل آنها  با این خدمات ، لازم دانستیم که آموزش کامل و روانی را ارائه کنیم تا فرهنگ استفاده از خدمات غیر حضوری بانک ها گسترش یابد و شاهد کاهش هزینه و همچنین اتلاف وقت مردم عزیزمان باشیم.