قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اطلاعات عمومی / معرفی انواع رمز کارت های بانکی/کدام رمز قابل سوء استفاده نیست؟

معرفی انواع رمز کارت های بانکی/کدام رمز قابل سوء استفاده نیست؟

همواره توصیه میشود رمز کارت خود را حفظ کنید و از نوشتن آن خودداری کرده و به هنگام خرید از پایانه ها ،شخصا رمز را وارد کنید.

 

۱- رمز کارت ( عابر بانک ) :

همان رمز چهار رقمی که بیشتر مشتریان با رمز حساب اشتباه می گیرند ، این رمز بدون اصل کارت فاقد هر گونه اعتباری هست و قابل سوء استفاده نیست. همواره توصیه میشود رمز کارت خود را حفظ کنید و از نوشتن آن خودداری کرده و به هنگام خرید از پایانه ها ،شخصا رمز را وارد کنید. در صورتی که رمز کارت را سه مرتبه اشتباه وارد کنید کارت مسدود شده و شما با پیغام دفعات ورود رمز بیش از حد مجاز است مواجه می شوید و باید جهت رفع مسدودی با کارت شناسایی به یکی از شعب بانک مراجعه کنید.

۲رمز دوم ( رمز اینترنتی ) :

این رمز باید حتما توسط خود شخص و به وسیله دستگاه خودپرداز تعریف شود و به هیج عنوان در داخل شعبه قابل تعریف و یا تغییر دادن نیست و این به دلیل حساسیت بالایی است که این رمز دارد . زیرا هر شخصی که شماره ۱۶ رقمی کارت و رمز دوم آن را در اختیار داشته باشد به راحتی می تواند از آن سوء استفاده کند ..! نحوه تعریف آن هم به این گونه است که ابتدا به خودپرداز بانک مراجعه و سپس از منوی عملیات رمز گزینه تعریف و یا تغییر رمز دوم را انتخاب می کنید . سپس یک عدد ۵ الی ۱۲ رقمی را به عنوان رمز دوم کارت خود وارد می کنید. بعضا مشتریان رمز دوم خود را فراموش می کنند که در این موارد کافی است یکبار دیگر همان مراحل تعریف رمز تکرار شود و نیازی به وارد کردن رمز قدیمی نیست !! کاربرد این رمز بسیار متنوع هست ، از جمله خریدهای اینترنتی ، سرویس های کارتی همراه بانک و استفاده از تلفن بانک که علاوه بر رمز دوم و شماره کارت با رمز حساب و شماره حساب هم کار می کند.

۳ . رمز حساب ( رمز تلفن بانک ) :

این رمز که همواره با رمز کارت اشتباه گرفته می شود، عددی است چهار رقمی که به صورت بالفعل برای هر حساب تعریف شده و برای دریافت اون دو راه وجود دارد. یکی اینکه به خود شعبه مراجعه کنید و با ارائه کارت شناسایی و شماره حساب آن را دریافت کنید و یا اینکه از طریق همراه بانک و با ارسال شماره کارت و رمز دوم آن را دریافت کنید. کاربرد آن بیشتر جهت استفاده از تلفن بانک و همراه بانک هست ، به گونه ای که جهت فعال سازی شماره حساب در همراه بانک حتما باید رمز حساب وارد شود و همچنین تمامی سرویس های حساب همراه بانک با این رمز خدمات دهی می کند.

۴. CVV2 :

عددی است چهار رقمی که در روی کارت درج می شود و کاربرد آن به هنگام خرید اینترنتی است و جهت بالا بردن امنیت کارت شماست. البته در برخی درگاه های اینترنتی علاوه بر آن تاریخ انقضای کارت نیز درخواست می شود . علاوه بر این رمز کارت هر کارت دارای یک رمز CVV۱ نیز هست که به صورت داده بر روی کارت ذخیره می شود و نوشتاری نیست و صرفاً دستگاه های کارت خوان قادر به خواندن این رمز هستند و عملا برای مشتری قابل رویت نیست !

۵ -. رمز ورود همراه بانک :

این رمز پس از نصب همراه بانک بر روی گوشی توسط خود مشتری به صورت عددی سه رقمی و یا بیشتر تعریف می شود . بنابراین شما برای استفاده از همراه بانک علاوه بر رمز حساب یا رمز دوم کارت ، باید رمز همراه بانک را نیز داشته باشید و این امنیت همراه بانک را بالاتر می برد.

۶- رمز فعال سازی صورتحساب اینترنتی :

جهت دریافت این رمز باید با مراجعه به شعبه ، فرم مربوطه راتکمیل کنید.

۷ – رمز ورود به ( بانکداری الکترونیک ) :

این رمز توسط دستگاه ( رمزیاب ) تولید می شود و عددی است شش رقمی که یکبار مصرف هستش و تاریخ مصرف آن حداکثر یک دقیقه است . به عبارتی این دستگاه برای هر مشتری در هر دقیقه یک رمز خاص تولید می کند.

۸ – رمز ( رمزیاب ) :

به صورت پیش فرض ۱۲۳۴ است که جهت فعال کردن رمزیاب به کار می رود هر کاه این رمز پنج بار اشتباه وارد شود دستگاه غیر فعال شده و جهت فعال سازی حتما باید به شعبه مراجعه شود.

 

امن‌ترین رمزها برای حساب‌های بانکی

گرچه رمزهای عبور رایج‌ترین روش احراز هویت محسوب می‌شوند، اما با این وجود این روش به عنوان ضعیف‌ترین شکل حفاظت محسوب می‌شود و همین مساله ایجاب می‌کند در انتخاب رمزهای عبور دقت بیشتری صورت گیرد.

رمزهای عبور در صورتی که هوشمندانه انتخاب شده و به درستی مدیریت شوند، می‌توانند بسیار کارآمد باشند اما قطعا در این زمینه باید دقت ویژه‌ای صورت بگیرد.

رمزهای عبور یک‌بارمصرف قوی‌ترین نوع رمزعبور محسوب می‌شوند و از آنجا که انسان توانایی به خاطر آوردن یک سری نامتناهی از رشته کاراکترهای تصادفی را ندارد، بنابراین رمزهای عبور یک‌بارمصرف اغلب به عنوان عامل‌های نوع دو شناخته می‌شوند که از دستگاه‌های پردازشی مانند token استفاده می‌کنند.

در برخی از محیط‌ها، رمزهای عبور اولیه برای حساب‌های کاربری کاربران به طور خودکار تولید می‌شوند. اغلب رمزهای عبور تولید شده به صورت رمز عبور ترکیبی است. رمز عبور ترکیبی، رمز عبوری است که از ترکیب دو یا چند کلمه نامرتبط به همراه عدد و نشانه در بین آنها ساخته می‌شود. بنا بر اعلام مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌یی، تولید رمزهای عبور ترکیبی برای کامپیوتر آسان است اما نباید برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کرد زیرا نسبت به حملات حدس زدن رمز عبور آسیب‌پذیر می‌شوند. اگر الگوریتم تولید رمزهای عبور کشف شود، تمامی رمزهای عبور ایجاد شده توسط سیستم در معرض خطر قرار می‌گیرند.

یک روش رمز عبور که کمی موثرتر از رمز عبور اولیه است، عبارت عبور است. عبارت عبور رشته‌ای از کارکترها است که معمولا طولانی‌تر از رمز عبور است. استفاده از عبارت عبور فوایدی دارد از جمله آن که توسط ابزار brute force به سختی شکسته می‌شوند و هم‌چنین کاربر را تشویق می‌کند تا از رمز عبورهایی با کارکترهای متعدد استفاده کند که در عین حال به خاطر سپردن آنها هم آسان است.

با این حال در این میان بسیاری از سیستم‌ها، سیاست‌هایی برای رمز عبور اتخاذ می‌کنند تا ویژگی‌ها و املای رمز عبور را محدود کنند و بدین ترتیب امنیت بیشتری را برای شبکه خود به ارمغان آورند. تعیین حداقل طول رمز عبور، حداقل عمر رمز عبور، حداکثر عمر رمز عبور، استفاده از سه یا چهار نوع کاراکتر در رمز عبور (حروف کوچک، حروف بزرگ، اعداد و نشانه‌ها) و ممانعت از استفاده مجدد برخی از رایج‌ترین محدودیت‌هایی رمزهای عبور به شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =