قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / مقایسه دریافت تسهیلات در ایران و سایر کشور ها (اروپا و آمریکا)

مقایسه دریافت تسهیلات در ایران و سایر کشور ها (اروپا و آمریکا)

تسهیلات و وام های بانکی از پر مخاطب ترین خدمات بانک ها و موسسات مالی هستند که هر ساله باعث چرخش مبالغ سنگینی ما بین سرمایه گذاران و سرمایه گیرندگان و بانک ها می شود. این خدمات مالی گاهی بسته به شرایط دریافت کنندگان تسهیلات، با نارضایتی یا رضایتمندی هایی همراه بوده است. اما این رضایتمندی یا عدم رضایتمندی در این سطح، فقط نظرات شخصی گیرندگان وام ها و تسهیلات در شرایط متغیر احتمالی آن هاست .

برای اینکه اطلاعات دقیق تری پیرامون کیفیت خدمات مالی و تسهیلاتی که در کشورمان پرداخت می شود کسب کنیم، ناگزیریم که به بررسی گزارشات آماری جهانی در خصوص مقایسه خدمات و تسهیلات موسسات مالی و بانک های کشور های مختلف در جهان بپردازیم.

 

مقایسه و بررسی شرایط وام و تسهیلات بانکی در ایران و ۱۳۹ کشور دیگر!

بانک جهانی در سال ۲۰۱۱ گزارشی آماری از سود های بانکی بانک های موجود در ۱۴۰ کشور دنیا تهیه نمود. بر اساس نتایج ارائه شده از این گزارش آماری این مساله قابل برداشت است که نرخ واقعی سود وام های بانکی در ۱۰۱ کشور دنیا کمتر از نرخ واقعی بهره وام در ایران است، و تنها ۳۸ کشور هستند که نرخ بهره ای بیشتری نسبت به نرخ بهره وام بانک های ایرانی دارند.
طی این گزارش مشخص شده است که میانگین نرخ سود بانکی در بانک های ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۱۱ درصد بوده است، این در حالیست که نرخ تورم در این سال ۲۰٫۶ درصد اعلام شده بوده است. لازم به ذکر است که نرخ واقعی سود وام های بانکی، مطابق با نرخ بهره ای که بانک ها برای پرداخت وام از وام گیرندگان دریافت می کنند و همینطور رقم نرخ تورم محاسبه می شود.

بنا به گزارشات دریافت شده از این اطلاعات آماری، و با توجه به نرخ واقعی بهره های بانکی، لیبی با نرخ واقعی سود بانکی ۵۷٫۸ درصد بدترین کشور دنیا برای دریافت وام شناخته شده است. بعد از آن به ترتیب کشور های ماداگاسکار با نرخ بهره ۴۲٫۹ و برزیل با نرخ بهره ۳۴٫۵ جزو بدترین کشورها برای دریافت وام به شار می آیند.
بر اساس همین گزارشات، بهترین کشور برای دریافت وام در سال ۲۰۱۱ کشور بلاروس با نرخ واقعی -۳۳٫۷ و بعد از آن اتیوپی با نرخ -۱۷٫۱ و کویت با نرخ بهره -۱۶٫۸ درصد می باشند.

 

آیا با این شرایط گرفتن وام در ایران کار معقولی است؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! هرچند این نرخ در برابر کشورهای دیگر نرخ بالایی به شمار می آید، اما برخی از کارشناسان ایرانی معتقدند که اگر میزان نرخ تورم را از نرخ بهره کم کنیم به میزان نرخ واقعی بهره می رسیم که میزانی منفی خواهد بود. و این نشان دهنده این است که گرفتن وام در ایران مقرون به صرفه است و ارزان تمام می شود.

 

توجه:
البته لازم به ذکر است که تمام موارد ذکر شده بر اساس گزارش آماری سال ۲۰۱۱ (۶ سال پیش) می باشد، و آخرین نظریه (مبنی بر به صرفه بودن دریافت وام در ایران) فقط نظر برخی از کارشناسان ایرانی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =