قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / جنس سکه های فلزی و نحوه ضرب سکه

جنس سکه های فلزی و نحوه ضرب سکه

جنس سکه های فلزی و نحوه ضرب سکه

سابقه ضرب سکه

ضرب سکه یکی از صنایعی است که همچنان رواج دارد و به طور گسترده ای در کل دنیا زنده و در حال استفاده است. از دیرباز تا کنون، سکه یکی از مهمترین و پر کاربرد ترین پول های رایج بوده است که برای انجام معاملات از آن استفاده می شود.

در گذشته سکه ها عموما از جنس های طلا، نقره و گاهاً مس بودند، که هر یک بسته به جنس و وزنشان دارای ارزش منحصر به خود بودند و بر همین اساس تقریبا تمام معاملات از خرد و کلان، همه و همه تنها با سکه انجام می شد.

اما رفته رفته با پیدایش اسکناس و پیشرفت تکنولوژی و همچنین استفاده از روش های نوین مالی برای انجام معاملات، سکه ها نقش کمرنگ تری در انجام معاملات پیدا کردند، اما با این حال هرگز سکه ها از سیستم مالی حذف نشدند و همچنان ضرب سکه از صنایع مهم کشور ها می باشد.

با این تفاوت که اکنون تنها از چرخه معاملات درشت خارج شدند، به نحوی که جنس سکه های پول به فلزات ارزان تری تقلیل یافت و سکه ها در سیستم پولی ارزشی کمتر از دیگر پول های رایج پیدا کردند. هرچند هنوز هم ضرب سکه طلا به طور گسترده ای رواج دارد و مورد استقبال کاربران قرار می گیرد، اما سکه هایی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند از فلزات کم ارزش تولید شده و تنها برای معاملات خرد و ریز استفاده می شوند.

 

ضرب سکه در ایران کنونی

امروزه ضرب و تولید سکه در کشور ما،  با فلزاتی از جنس آلیاژ های نیکل انجام می شود و ارزش آنها تنها بر اساس مهری که می خورند و ارزش گذاری دولت تعیین می شود، با این حال هنوزهم نسبت میزان و جنس فلز استفاده شده در ضرب سکه با ارزش آن ارتباط مستقیم دارد، هرچند جنس تمام این فلزها تقریبا یکسان است اما قطعات و اندازه های آن ها متفاوت است و سکه های کم ارزش تر به نسبتی معین دارای وزن کمتر و قطعات کوچکتری هم هستند.

در حال حاضر ضرب سکه های ایرانی بر روی فلزاتی با جنسی از ترکیب آلیاژی مس، نیکل و آلومینیوم صورت می گیرد و مبالغی اسمی را برای تعیین ارزش آن روی سکه ها درج می کند.

 

مراحل ضرب سکه

قبل از ضرب سکه و برای رسیدن به مرحله نهایی تولید آن، مراحل مختلفی طی می شود که عبارتند از طراحی قالب ، ساخت قالب، تولید پولک و نهایتاً ضرب سکه که در کشورهای مختلف با روش ها و تکنولوژی های متفاوتی انجام می گیرد.

 

ضرب سکه پس از انقلاب اسلامی

ضرب سکه تا ۱۰ سال پس از انقلاب اسلامی هم درست مانند دوران پهلوی ادامه پیدا کرد با این تفاوت که تنها علامت شیر خورشید از روی سکه ها حذف گشت. اما در سال هزار و سیصد و پنجاه و نه خورشیدی، سکه ۵۰ ریالی از جنس مس و با طرحی نو به عنوان اولین ضرب سکه دوران پس از انقلاب روانه بازار شد، پس از آن در سال هزار و سیصد و هفتاد و یک شمسی ضرب و تولید سکه با شکل و سایزی نو که مورد تایید بانک مرکزی بود انجام شد و رفته رفته با کاهش ارزش ریال در ایران سکه هایی با ارقام بالاتر هم ضرب شدند، بیشترین مبلغی که تا کنون در ایران مورد ضرب وتولید سکه قرار گرفته است مبلغی معادل ۵۰۰۰ ریال است که در سال ۱۳۸۹ ضرب و روانه بازار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =