قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / مقالات / جنس اسکناس در ایران و نحوه چاپ اسکناس

جنس اسکناس در ایران و نحوه چاپ اسکناس

جنس اسکناس در ایران و نحوه چاپ اسکناس

چاپ اسکناس که شاید یکی از رویاهای کودکی بسیاری از ما برای بدست آوردن پول بیشتر بوده است، با رسیدن به سنین جوانی و درگیر شدن هر یک از ما با پروسه سنگین کسب و کار و کسب درآمد، کم کم به فراموشی سپرده شد. اما هنوز هم برای بسیاری از ما جای سوال دارد که چاپ اسکناسها چگونه و در کجا صورت می گیرد.

 

سابقه و شرایط چاپ اسکناس در ایران

واژه “اسکناس” که از یک ریشه فرانسوی با لهجه روسی و تغییرات تلفظ آن در زبان پارسی برگرفته شده است، به معنای پول برگ یا همان پول کاغذی است که با ارزش های مختلف و برای خرید و فروش و انجام معاملات به کار می رود. اما به طور قطع نشر اسکناس روش ها و ترفند های خاص خود را دارد، علاوه بر این مطمئناً جنس کاغذ این اورق بهادار از جنسی خاص می باشد، به نحوی که هر کسی و با آشنایی با فنون کار، به راحتی قادر به چاپ اسکناسها نباشد. بنابراین، سازمان تولید اسکناس و مسکوک که توسط بانک مرکزی ایران راه اندازی شده است برای انتشار اسکناس روندی خاص و جنسی منحصر به فرد را در نظر گرفته است. و چاپ اسکناسها را تحت شرایط مذکور در کارخانه چاپ اسکناس به انجام می رساند.

این در حالیست که چاپ اسکناس های کشورمان در سال های قبل از انقلاب اسلامی در کشور های اروپایی انجام می گرفت، اما اکنون تمامی اسکناس ها و تمامی روند تولید در کشور خودمان و در کارخانه سازمان تولید اسکناس و مسکوک انجام می گیرد.

 

کارکنان کارخانه چاپ اسکناس

اما کارکنان این کارخانه هم مانند دیگر امکانات موثر در روند چاپ اسکناس ، دارای شرایط و محدودیت های خاص خود هستند که موجب افزایش امنیت روند چاپ اسکناس و جلوگیری از اشتباهات، مشکلات و یا حتی سواستفاده های احتمالی می شود.
کارگران چرخه تولید و چاپ اسکناس برای ورود به محیط کارگاهی خود، از همراه داشتن هرگونه وسیله اضافی به غیر از لباس کارگری شان منع می شوند، از گوشی موبایل گرفته تا پول و چیزهای دیگر!

گفته می شود که ساعات کاری کارکنان بخش چاپ اسکناس سازمان تولید اسکناس و مسکوک از ساعت ۷ صبح الی ۵ بعدازظهر است، اکثر کارگران دارای مدرک لیسانس بوده و میانگین حقوق کاری شان بسته به نوع کار و مدرک تحصیلی مبلغی حول و حوش درآمد دیگر کارگران معمولی بخش تولید کشور می باشد، این در حالیست که کارگران بخش چاپ اسکناس در طی کار مسئولیتی سنگین را بر دوش خود حمل می کنند.
جالب است بدانید که چاپ و انتشار اسکناس بسته به سفارش بانک مرکزی صورت می گیرد! این بدین معناست که ممکن است در یک برهه زمانی به دلیل اینکه مثلا اسکناس هزار تومانی به میزان کافی در دسترس است و نیازی برای تولید آن احساس نمی شود، بانک مرکزی برای چاپ اسکناس ، اسکناس هزارتومانی را از لیست خارج کند و در آن برهه زمانی اسکناس هزار تومانی چاپ نشود.

 

اما جنس اسکناس ها از چه چیزی می باشد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در سال های پس از انقلاب اسلامی تمامی روند چاپ اسکناس در میهن مان انجام می شود و حتی کاغذ مورد نیاز هم در ایران تولید می شود.

چاپ اسکناسهای ایران اسلامی تماما با کاغذ هایی از جنس صد درصد پنبه و واتر مارک انجام می شود، که به نشانه امنیت و اصالت اسکناس ها، در میانه ی هر اسکناس از نخ های هولوگرامی و همچنین الیاف نامرئی فلورسنت استفاده می شود.
چاپ اسکناسها به روش چاپ افست خشک و در برخی از قسمت های اسکناس ها، به طور برجسته و همراه با تصویر مکمل و مخفی می باشد.

در نهایت باید گفت که بسته به نوع اسکناس ها، هریک با ویژگی های خاص خود و در برهه های زمانی خاصی و به میزان معینی به چاپ می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 6 =