قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اطلاعات عمومی / ۷ باور اشتباه در استفاده از خودپرداز در ایران

۷ باور اشتباه در استفاده از خودپرداز در ایران

۷ باور اشتباه در استفاده از خودپرداز وجود داره که در این ویدئو به آنها اشاره می کنم.باورهایی که گاهاً منجر به خرابی های مکرر خودپردازها و در نتیجه عدم ارائه خدمات مناسب به کاربران می شود.

اولین مورد برعکس وارد کردن رمز کارت های بانکی 
مدت‌ها  این شایعه پخش شد که اگر هنگام درخواست پول از خودپرداز رمز کارت خود را برعکس وارد کنید، پلیس از این موضوع مطلع شده و به کمک شما می رسد، به گفته کسانی که این ادعا را مطرح کرده‌اند،‌ این اقدام هنگام زورگیری و سرقت کاربرد داشته و می‌توانست شما را از شر سارقان خلاص کند، اما واقعیت این است که این ادعا شایعه‌ای بیش نبود .
اما شایعه بعدی بدنبال همین شایعه  ضبط کارت پس از یک بار برعکس زدن رمز عبور کارت بود که این شایعه نیز فوراً توسط معاونت وقت فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بطور کامل تکذیب شد .

دسترسی به گاو صندوق خودپرداز با شکسته شدن مانیتور آن
برخی از کاربران باور دارند تمام پول های خودپرداز، پشت مانیتورخودپرداز قرار دارد و اگر این صفحه نمایش توسط عوامل ناشناس و خرابکار، شکسته و یا از بین برود امنیت پولی های خودپرداز به خطر می افتد.
اما باید بگوییم این باور نیز فقط در ذهن افرادی پرورش یافته است که آشنایی کاملی با خودپرداز ندارند چرا که باید بدانید همه دستگاه های خودپرداز دو بخش یا دو طبقه دارند که طبقه دوم مختص گاوصندوق پول ها می باشد که از طبقه اول بصورت امن تفکیک شده و با شکسته شدن و یا از بین رفتن مانیتور دستگاه ، امکان دسترسی به پول های خودپرداز ممکن نیست.

ثابت نگه داشتن دریچه خروجی پول
باز نگه داشتن دریچه خروجی پول یا به اصطلاح فنی Shutter نیز باور اشتباه بعدی است که گاهاً برخی از کاربران تصور می کنند در چنین شرایطی امنیت پول های خودپرداز به خطر افتاده و افراد سودجو می توانند از چنین شرایطی استفاده نمایند، اما این مورد نیز باور اشتباهی است که کاربران با آن مواجه هستند و در واقع  باز ماندن دریچه خروجی پول  برابر است با رخ دادن خطا در بخش پرداخت کننده دستگاه خودپرداز ، که این امر باعث می شود دیگر پولی به خارج از دستگاه هدایت نشود . و عملاً با باز ماندن دریچه خروجی پول هیچ دسترسی به پول های عابربانک وجود نداشته و این امر فقط باعث عدم سرویس دهی دستگاه عابربانک به مشتریان می گردد.

انجام درخواست با ضربه های متوالی
شاید خنده دار و جالب باشد اما به باور برخی از کاربران ، می توان خدمات مورد نظر خود را با ضربه های متوالی از خودپرداز گرفت. حتی برخی از کاربران راه و روش خاص خود را در ضربه زدن به دستگاه دارند . شاید این باور از تلفن های سکه ای به ذهن برخی از کاربران خطور کرده است اما واقعیت این است که دستگاه های خودپرداز با ضربه زدن های متوالی نه کارت ضبط شده شما را پس می دهند و نه پولی که از حساب شما کسر گردیده است را . ضربه های متوالی به دستگاه کارساز نبوده و فقط منجر به خرابی دستگاه می گردد.

اول دریافت کارت سپس دریافت وجه نقد
رعایت ترتیب در دریافت وجه نقد از خودپرداز ها مورد دیگری است که گاهاً در صف های طولانی شاهد آن هستیم به باور برخی از کاربران، خودپرداز بایستی اول پول را پرداخت کند سپس کارت را در حالیکه این باور اشتباه می باشد و شما تا کارت خود را پس نگیرید پولی به شما پرداخت نمی شود و دلیل آن نیز واضح است  بحث امنیتی و حواس پرتی برخی از کاربران ؛ فرض کنید ابتدا کاربران وجه نقد را دریافت می کردند و سپس کارت خود را ، به نظرتان روزانه چه تعداد کارت در دستگاه ها می ماندند؟. بحث امنیتی نیز که از جا ماندن کارت نشات می گرفت مورد بعدی است که می توانست بسیار خطرناک باشد .  این دو دلیل کافیست تا ترتیب دریافت وجه به شکل « ۱- دریافت کارت ۲- دریافت وجه نقد » تعبیه شده باشد .

خودپرداز نه کارت خوان  ATM
هنوز برخی از کاربران در به کار بردن اصطلاح خودپردازها با دستگاه pos یا کارتخوان دچار اشتباه می شوند واقعیت این است که دستگاه های کارتخوان یا POS دستگاه های سیار یا ثابتی هستند که در کسب و کارهای مختلف عمدتاً جهت خرید به کار برده می شود و دستگاه های خودپرداز دستگاه های بزرگی هستند که در دو نوع کاربری دیواری و سالنی عرضه گشته اند و علاوه بر خدمات دستگاه های کارت خوان خدمات دیگر مانند پرداخت وجه و غیره را دارند و تفاوت عمده ای باهم دیگر دارند .

پس از دریافت پول ؛ پول خود را بشمارید
به عقیده اکثر کاربران ، دستگاه های عابربانک به هیچ عنوان نه پولی را کم پرداخت می کند نه اضافه،  البته تا اینجای متن کاملا درست است و دستگاه های عابربانک طوری طراحی شده اند که چنین اشتباهی بعید بوده و با احتمال نزدیک به صفر درصد می توان چنین خطایی را متصور شد؛ اما اگر مسئول پول گذاری بانک حین پول گذاری به دستگاه عابربانک دچار خطای انسانی گردد چطور؟ در چنین مواقعی پول دریافتی شما از خودپرداز هم می تواند کمتر از مبلغ درخواست شده باشد هم بیشتر که در این حالت فقط اشتباه انسانی از سوی شعبه عامل رخ داده است و بایستی به شعبه مراجعه کنید تا با بررسی دقیق تر موضوع ،  درخواست شما بررسی شود .

 

منبع:بانک اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هجده =